Kerala
Kerala Legislature
Kerala Judiciary
Kerala Places to Visit
Kerala Dance Forms
Kerala Cinema
Kerala Matrimony
Kerala Blog
 
P.S. SREENIVASAN
 

 

P.S. SREENIVASAN

 

Shri. P.S. Sreenivasan, renowned Communist leader, was born at Ullala in September 1923 as the son of Shri. Koppuzha . K. Krishnan.


Entering active politics through the students movements and the State Congress, he joined CPI in 1943. During the Diwans’ rule he was imprisoned for 16 months and later also, he had to undergo three years imprisonment.


Shri. Sreenivasan was elected to Kerala Assembly in 1960, 1967 and 1970 from Vaikom as a CPI candidate . In 1977 he was elected from Aroor, and in 1980 from Sherthalai. Again, he was elected in 1987 and 1991 from Karunagappally constituency.


Shri. Sreenivasan served as the Minister for Transport and Electricity from 4.10.1970 to 24.9.1971, in the Ministry headed by Shri. C. Achutha Menon, and as the Minister for Industries and Forests from 18.11.1978 to 7.10.1979, in the Ministry headed by Shri. P.K. Vasudevan Nair. Again, from 25.1.1980 to 20.10.1981 he was the Minister for Revenue and Fisheries, and from 26.3.1987 to 17.6.1991, he was the Minister for Revenue and Tourism, in the Ministries headed by Shri. E.K. Nayanar.

During his long political career, Shri. Sreenivasan had served as President, Kerala Karshaka Thozhilali Federation, Kerala Coir Thozhilali Federation, and Kerala Hospital Employees Association, Treasurer and Secretariat member of Kerala State Council of CPI and as Senate member of Kerala University, for two terms. Besides being the member, Executive of the Kerala State Council of CPI, he had also served as Leader of CPI Parliamentary Party.


Smt. Bharathy is his wife and they have one son.


Shri. P.S. Sreenivasan expired on 9.7.1997.


The Assembly paid its homage to him on 14.7.1997.

 

KERALA SEARCH
Kerala Weather
eDesign Technilogies, the Ultimate destination for web solutions